21-րդ Միջազգային Կուղբ առաջադրանքների աշխատաժողով
Մայիսի 11–15-ը Սեուլի ազգային համալսարանում անցկացվեց 21-րդ Միջազգային Կուղբ առաջադրանքների աշխատաժողովը։ Մասնակցեցին շուրջ 120 ներկայացուցիչներ աշխարհի տարբեր երկրներից։ Հայաստանի պատվիրակությունը՝ Դավիթ և Գոհար Խաչատրյանները, ներկայացրեցին մեր ձեռքբերումները Bebras մրցույթի կազմակերպման գործում։
Թիմային հանդիպումների ընթացքում վերջնական տեսքի բերվեց ավելի քան 100 նոր խնդիր «Կուղբ» 2025 մրցույթի համար։ Հայաստանի կողմից ներկայացված 2 խնդիրներն էլ ընդունվեցին և առաջին անգամ ընդգրկվեցին մրցույթի պաշտոնական առաջադրանքների շարքում։
Հետազոտության արդյունքները ցույց տվեցին, որ Հայաստանը լիովին համապատասխանում է իր պարտավորություններին։ Բացի այդ, ձևավորվեց հետազոտողների միություն, որում Հայաստանը նույնպես ներգրավված է։
Համաժողովի ընթացքում հաստատվեց նաև, որ 2026թ․ համաժողովը կանցկացվի Քեմբրիջում։ Միջոցառումն ավարտվեց էքսկուրսիաներով և Գալա ընթրիքով։

21-й Международный воркшоп по задачам Бобра
С 11 по 15 мая в Сеульском национальном университете прошёл 21-й Международный воркшоп Бобра. В нём приняли участие около 120 представителей из разных стран. Делегация Армении — Давид и Гоар Хачатряны — представили наши достижения в организации конкурса Бобра.
Во время командных встреч было окончательно утверждено более 100 новых задач для конкурса 2025 года. Две задачи, предложенные Арменией, были приняты и впервые за 22 года вошли в официальный пул заданий конкурса.
Результаты исследований показали, что Армения полностью выполняет свои обязательства. Кроме того, был создан исследовательский союз, в котором также участвует Армения.
На воркшопе также подтвердили, что в 2026 году встреча пройдёт в Кембридже. Мероприятие завершилось экскурсиями и гала-ужином.