20-րդ Միջազգային Կուղբ առաջադրանքների աշխատաժողով
20-րդ Միջազգային Կուղբ առաջադրանքների աշխատաժողովը Սերբիայում նշանակալի հանգրվան էր Կուղբ Հայաստանի համար։ Այս տարի մենք հպարտությամբ ներկայացրեցինք երկու օրիգինալ խնդիր Հայաստանից՝ ակտիվորեն նպաստելով հաշվողական մտածողության մարտահրավերների համաշխարհային հավաքածուին։ Մեր թիմը ներգրավվեց տարբեր աշխատանքային խմբերում՝ հետագայում կատարելագործելով մեր հմտությունները առաջադրանքների ստեղծման և գնահատման մեջ։
Աշխատաժողովի կարևորագույն պահը մեր պաշտոնական ընդունելությունն էր որպես Կուղբ համայնքի անդամ, որը վկայում է մեր նվիրվածության և առաջընթացի մասին մեր առաջին մասնակցությունից ի վեր։ Այս ճանաչումը ամրապնդեց մեր դիրքը համաշխարհային Կուղբ ցանցում և նոր դռներ բացեց համագործակցության և գիտելիքների փոխանակման համար։
Մեր ներկայացուցիչ Դավիթը տպավորիչ ներկայացում ունեցավ՝ ուրվագծելով մեր հավակնոտ նպատակները հաջորդ հինգ տարիների համար։ Նրա ելույթը ոգևորություն առաջացրեց միջազգային Կուղբ համայնքում՝ ծնելով հետաքրքիր քննարկումներ հնարավոր գործընկերությունների և հաշվողական մտածողության կրթության նորարարական մոտեցումների շուրջ։
Այս աշխատաժողովը ոչ միայն նշեց մեր ձեռքբերումները, այլև հիմք դրեց հաշվողական մտածողության կրթության մեջ մեր ապագա ներդրումների համար թե՛ Հայաստանում, թե՛ դրանից դուրս։ Մենք հեռացանք Սերբիայից նոր ոգեշնչմամբ, ավելի ուժեղ միջազգային կապերով և հստակ տեսլականով Կուղբի ապագայի վերաբերյալ մեր երկրում։

20-й Международный воркшоп по задачам Бобра
20-й Международный воркшоп по задачам Бобра в Сербии стал важной вехой для Бобра Армения. В этом году мы с гордостью представили две оригинальные задачи из Армении, активно внося вклад в глобальный пул задач по вычислительному мышлению. Наша команда погрузилась в работу различных рабочих групп, дальше совершенствуя наши навыки в создании и оценке задач.
Главным моментом воркшопа стало наше официальное принятие в члены сообщества Бобра, что свидетельствует о нашей преданности и прогрессе с момента первого участия. Это признание укрепило нашу позицию в глобальной сети Бобра и открыло новые двери для сотрудничества и обмена знаниями.
Наш представитель Давид выступил с убедительной презентацией, очертив наши амбициозные цели на следующие пять лет. Его выступление вызвало энтузиазм в международном сообществе Бобра, породив интересные дискуссии о потенциальных партнерствах и инновационных подходах к образованию в области вычислительного мышления.
Этот воркшоп не только отметил наши достижения, но и заложил основу для наших будущих вкладов в образование в области вычислительного мышления в Армении и за ее пределами. Мы покинули Сербию с новым вдохновением, более крепкими международными связями и четким видением будущего Бобра в нашей стране.